poniedziałek, 28 października 2013

Wszystko przychodzi z czasem

Eco Vital pracaZ okazji sobotniego przestawiania zegarków postanowiłem poświęcić swój kolejny wpis rozważaniom na temat czasu. Życie coraz bardziej przyspiesza i mimo iż nadal mamy do dyspozycji 24 godziny, trudno nam to odczuć. Często łączymy pracę z nauką, a czasami także z opieką nad dziećmi, a przecież obowiązki to nie wszystko. Każdy z nas potrzebuje odskoczni od rutynowych zadań wykonywanych pod presją czasu. Pracownik, który nie ma czasu na rozwijanie swojego hobby, jest sfrustrowany i dużo gorzej wykonuje swoją pracę niż osoba spełniona i zorganizowana. Sam staram się znaleźć czas na wiele spraw. W weekendy zazwyczaj jestem pochłonięty pracą, dlatego też w ciągu tygodnia skupiam się na sprawach rodzinnych i rozwijaniu własnych zainteresowań.

Zamiast narzekać na to, że doba nie ma 48 godzin, warto poświęcić kilka chwil dziennie na opracowanie własnej strategii zarządzania czasem. Powszechnie stosowane dziś metody na pewno zaprocentują w przyszłości. Nawet nie zauważycie, jak bardzo wzrosła jakość Waszego życia po zmianie kilku nawyków. Przede wszystkim zorientujecie się, ile czasu tak naprawdę marnujecie. Doświadczenie zyskane w przeciągu kilku tygodni pozwoli Wam tracić go o wiele mniej. Być może nie uwierzycie, ale dobrym pierwszym przetarciem przed podjęciem konkretnych działań jest stawianie sobie kolejnych celów bądź rozpoczynanie nowych projektów. Nic tak nie hartuje jak ogrom obowiązków. Najłatwiej zorganizować się w bałaganie. Nie bez powodu ktoś kiedyś powiedział, że najbardziej zajęty człowiek to ten, który ma mnóstwo czasu. Im mniej będziecie go mieli, tym łatwiej będzie Wam się odnaleźć i skupić na konkretnych działaniach. Uważajcie jednak, żeby nie przesadzić i nie wymyślać sobie kolejnych zadań ponad Wasze siły. Wszystko z umiarem.

Eco Vital rekrutacjaSpróbujcie prześledzić Wasz harmonogram dnia (o ile takowy posiadacie). W teorii zarządzania czasem istnieje pojęcie tzw. pustych minut. Nawet 5 minut czekania na przystanku lub oczekiwania na zagotowanie się wody można konstruktywnie wykorzystać, np. czytając artykuł. Okazuje się to dość istotne, gdy zsumujecie wszystko i dostrzeżecie, ile czasu upływa Wam na bezproduktywnych czynnościach. Ilu z Was zdarza się przeglądać skrzynkę mailową co pół godziny? Zdajecie sobie sprawę z czasochłonności takiego nawyku? O wiele szybciej jest odpowiedzieć na wszystkie wiadomości za jednym zamachem niż odbierać je i odpisywać na bieżąco. To podstawowy i nagminnie popełniany błąd. Powinniśmy robić coś raz, a porządnie, bo w przeciwnym razie na własne życzenie tracimy rytm pracy przeskakując z jednego zadania na drugie. Jeżeli przy okazji wyłączycie telewizor, efekty przyjdą dużo szybciej. Poza pożeraniem czasu oglądanie telewizji ma szkodliwy wpływ na inne sfery naszego życia. Pomijając kształtowanie poglądów, czy nie czujesz się źle słysząc o morderstwach, katastrofach naturalnych i innych ludzkich tragediach? Na pierwszy rzut oka może się to wydać śmieszne, ale takie wiadomości i obrazy wprawiają w kiepski nastrój. Skupiamy się na negatywnych aspektach codziennego życia. Nasze nastawienie wpływa na wydajność w pracy, kreatywność oraz organizację czasu. Trudno jest efektywnie wykonywać obowiązki przy włączonym telewizorze. Lepiej rozważyć inną formę relaksu. W ostateczności ustalcie sobie „karę” za każde oddanie się pożeraczowi czasu. Sprawdzacie pocztę co kilka minut? Zróbcie 10 pompek. To samo powtórzcie przy sięgnięciu po pilota.

Eco Vital opinieNasz umysł jest plastyczny. Potrafi dostosować się do każdej sytuacji, dzięki czemu możemy stawać się bardziej odporni na spotykające nas sytuacje. Siła tkwi w kartce papieru, która pozwala na zapisanie całego planu dnia. Nawet tak prozaiczne czynności jak wynoszenie śmieci warto zaplanować. Przy najważniejszych zadaniach można postawić wykrzykniki. Zapisywanie harmonogramu dnia mobilizuje do jego przestrzegania i stanowi rodzaj zobowiązania. To tak, jakbyśmy komuś powiedzieli o naszych planach i starali się być konsekwentni w działaniu. Często się okazuje, że psychologia zna wiele prostych odpowiedzi na nasze codzienne problemy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz