środa, 4 września 2013

Trudne pierwsze wrażenie

Eco Vital OpinieWśród maili, które od Was przychodzą, pojawiają się różne pytania. Poruszacie wiele tematów związanych nie tylko ściśle z pracą przedstawiciela handlowego. Dziś jednak postanowiłem podzielić się z wszystkimi rozważaniami nad tym, co bardzo przydaje się w mojej pracy, ale także stanowi cenną umiejętność w każdej innej branży.

Nie każdy z nas wierzy w siłę pierwszego wrażenia. Często nie doceniamy jego znaczenia, zapominając, że to właśnie od niego w dużej mierzy zależy jakość naszych relacji z daną osobą. Ile trwa? Mówi się, że ok. 4 sekund. Jeśli wzbudzimy w tym czasie atmosferę zaufania wokół swojej osoby, wkrótce będziemy mogli wykonać następny krok. Dziś trudno jest przebić się ludziom nieprzebojowym i bez charyzmy. Takie czasy. Dużo mniej istotne od tego, co mówimy, jest to w jaki sposób mówimy. Tylko 7 % naszego przekazu stanowi jego część werbalna. Pozostałych 93 % odbioru stanowią takie czynniki jak nasza mimika, ton głosu i tym podobne szczegóły. Na takim stanowisku jak moje nie sposób o nich zapomnieć.

Zapewne każdy chce być najlepszy w tym, co robi. Jeśli w naszej codziennej pracy spotykamy się z ludźmi i siłą rzeczy musimy z nimi współpracować, potrzebny nam jest trening. Nie wszyscy posiadają wrodzoną umiejętność szybkiego nawiązywania kontaktów. Przy odrobinie włożonej pracy jednak nawet introwertycy mogą osiągnąć zaskakujące efekty. Sztuka autoprezentacji jest dziś istotna na większości stanowisk. W końcu już podczas rozmowy kwalifikacyjnej jesteśmy proszeni o powiedzenie paru słów o sobie. Czy wiemy, w jaki sposób odpowiednio przedstawić swoją osobę potencjalnemu pracodawcy? Czy wystarczy podać swoje imię, nazwisko i powiedzieć kilka słów o wykształceniu? Trudno na tak postawione pytanie odpowiedzieć jednoznacznie.

Eco Vital PracaZ własnego doświadczenia mogę Wam powiedzieć, że autoprezentacja nie jest sztuką łatwą. Wymaga bowiem nie tylko przygotowania teoretycznego, ale także dobrego samopoczucia. Jeżeli jesteśmy kłębkiem nerwów, nawet najlepiej przygotowana wypowiedź może okazać się koszmarna w odbiorze. Aby rozmówcy odebrali nas pozytywnie, musimy wywołać w nich dobre samopoczucie. W tym celu warto bezpośrednio przed takim spotkaniem wykonywać ćwiczenia relaksacyjne. Pomijam oczywiście metody opanowywania tremy, bo to już oddzielna sprawa. Jedni radzą sobie z tym lepiej, inni gorzej i wydaje mi się, że to również kwestia treningu oraz pewnego obycia w różnych sytuacjach.

Uniwersalną receptą na wszystkie wątpliwości jest pozytywne nastawienie, które, mimo nieciekawej pogody za oknem, nie powinno Was opuszczać :). Jedyne, co mi doskwiera w ostatnich dniach, to fakt, że mój rower trafił do garażu i pewnie zostanie tam do końca roku... Chyba, że będziemy mieli piękną wiosnę tej zimy. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz